Країни НАТО на саміті в Вільнюсі заявили про продовження підтримки України та її євроатлантичного напрямку.

Президент України Володимир Зеленський 11-12 липня був запрошений на саміт стран НАТО у Вільнюс. Країни-союзники по НАТО серед своїх питань по взаємодії в обороній сфері мали обговорити підтримку оборони України та визначитись з майбутнім приєднанням України до блоку НАТО.

Президент України Володимир Зеленський

У червні та липні 2023 року українські дипломати та Володимир Зеленський провели багато дипломатичної роботи зі странами Європи та членами блоку НАТО по обговоренню шляхів прєднання України до НАТО. Багато країн, особливо східної Європи та страни Балтії, підтримують швидке приєднання України до НАТО. З багатьма країнами підписані Декларації про підтримку вступу України до НАТО.

Володимир Зеленський напередодні саміту у Вільнюсі сказав про те, що Україні потрібен конкретний та чіткий сигнал про запрошення України до НАТО. Надати можливість вступити до НАТО по швидкій процедурі після перемоги та закінчення війни з росією. Заявку на вступ до НАТО Україна подала ще у 2022 році.

Володимир Зеленський наголосив, що таке офіційне запрошення України до НАТО дасть додатковий стимул воїнам ЗСУ для перемоги агресора на полі бою.

11 липня країни НАТО, після своєї наради, заявили про підтримку України, а також про скасування минулого ПДЧ для вступу в НАТО.

Підтримати Україну

Стяг України

11 липня Володимир Зеленський був запрошений на офіційну вечерю лідерів країн НАТО, де Президент України мав можливість обмінятися думками стосовно взаємодії блока НАТО та України.

Напередодні Володимир Зеленський наполягав на тому, що чіткий сигнал про офіційне запрошення України до НАТО повинен бути саме зараз, під час боротьби України з агресором. Він навіть публічно покритикував союзників України за нечітку позицію щодо запрошення України до НАТО.

Але поки що країни НАТО обмежились заявами про підтримку України та про вступ України в НАТО при виконанні певних вимог та реформуванні країни. Виконання таких вимог буде щорічно оцінювати створена рада Україна-НАТО. Україна повинна буде виконувати узгоджену Річну національну програму. Ця програма замінить ПДЧ, яке діяло раніше. Таку пропозицію висловив Олаф Шольц від Німеччини, як пише Європейська правда.

Президент України Володимир Зеленський на саміті країн G7 в Японії

Президент США Джозеф Байден також сказав, що Україні треба пройти ще багато структурних реформ до шляху в НАТО.

Зрозуміло, що інші країни НАТО повинні були врахувати їхню позицію.

12 липня відбулось перше засідання нової ради Україна-НАТО.

На саміті в Вільнюсі В. Зеленський зустрівся та провів перемовини з президентом США Дж. Байденом. Зустріч була досить тривалою. Президенти обох країн обговорили взаємодію України та США, ситуацію на полі бою, допомогу та поставки зброї.

Президенти дали коротку прес-конференцію. Дж. Байден наголосив на тому, що США буде довгостроково підтримувати Україну в її боротьбі від російської агресії стільки, скільки буде потрібно! А Володимир Зеленський ще раз подякував США за дуже велику фінансову та військову підтримку України.

Від країн “Великої сімки” на Саміті в Вільнюсі була оприлюднена Заява про оформлення безпекових гарантій для України до її вступу до НАТО. Країнки “сімки” беруть на себе зобов'язання, що після відновлення суверенитету України та її перемоги, надавати Україні зброю, фінансову підтримку у разі нової російської агресії! До такої ініціативи зразу прєднались ще декілька країн!

У своєму вечірньому зверненні після саміту НАТО Президент Володимир Зеленський ще раз подякував всім країнам за військову та фінансову підтримку України, відзначивши, що зараз Україна та її народ захищає від російської агресії всю світову демократію!

З 24 лютого цього року українці відбивають повномасштабне вторгнення російської армії в Україну! Україна вистояла, завдала відсіч окупантам, яких відкинула від Києва, Чернігова, Сум, Житомира, Полтави, Херсону та інших міст. Російська влада та армія здійснює постійні обстріли крилатими ракетами, БПЛА, артилерією міст та селищ України. Зараз бої ведуться за Херсонську, Запорізьку, Харківську, Луганську та Донецьку область. Україна переможе. Слава воїнам України!!

Підготував матеріал Андрій Зацепін