Хто не подає декларацію за 2022 рік.

З настанням нового бюджетного року 2023 постає питання, хто з громадян України повинен подати Декларацію та сплатити податки з доходів за 2022 рік, а хто може не подавати таку Декларацію. 12 січня 2023 року Державна Податкова служба оприлюднила роз'яснення з цього приводу на своєму сайті.

Давайте розбиратись з початку, хто не повинен подавати Декларацію за 2022 рік?

Податкова роз'яснює ці норми ПКУ так. Не треба подавати річну Декларацію, якщо громадянин країни отримав доходи:

- Від податкових агентів, які згідно з розділу IV Кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

- Виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Кодексу.

- Від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу.

- У вигляді об’єктів спадщини, які згідно з розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.

Коли не подає річну Декларацію підприємець?

Податкова роз’яснює що у разі, якщо протягом звітного періоду фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування діяльність не вела та дохід від підприємницької діяльності не отримувала, та не має інших доходів з джерел їх походження з України та іноземних доходів, то в неї не виникає обов’язку щодо подання податкової Декларації та додатків до неї. Якщо ж Ви вирішили самостійно сплатити за себе єдиний соціальний внесок за 2022рік, щоб Вам нарахували пенсійний стаж за цей рік, то Вам треба подати річну Декларацію з додатком нарахованого та сплаченого Вами ЄСВ.

Термін подачи такої річної Декларації за 2022 рік для ФОП на загальній системі опадаткування змінено законом України від 15.08.2022 р. № 2520-ІХ. Ним оновлено пп. 49.18.4 ст. 49 ПКУ. Саме нова редакція пп. 49.18.4 ст. 49 ПКУ передбачає, що всі самозайняті особи , до яких відносяться і фізичні особи - підприємці, подають податкову річну звітність до 1 травня року, що настає за звітним періодом.

Підтримати Україну

Стяг України

Підприємці на спрощеній системі оподаткування повинні всі подати річну Декларацію, навіть коли не мали доходів у 2022 року. Чому?В січні, лютому 2022 року, коли ще не почалася повномасштабна війна з росіянами, підприємці 1, 2 групи платили місячний єдиний податок та ЄСВ. Також і в березні. ФОП на 3 групі единого податку був забов'язаний також платити ЄСВ за ці місяці, навіть якщо і не мав доходів на початку року. Тому їм потрібно подавати річну Декларацію за 2022 рік. Терміни її подачи для спрощенців не змінились, порівняно з минулим роком.

Треба також відмітити, що багато громадян, які постраждали від збройної російської агресії, получали в 2022 році гуманітарну допомогу. Ця допомога прирівнена до благодійної допомоги в ПК України.

Податкова роз’яснює, що для фізичних осіб – платників податків – резидентів (громадян) України, дохід, отриманий у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів такому платнику податків та членам його сім’ї першого ступеня споріднення, як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави (далі – допомога), відповідно до п. 27 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки. При цьому зазначена пільга поширюється на всі форми надання зазначеної допомоги, у тому числі у разі її одержання як додаткове благо, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність.

Тобто таким громадянам не потрібно сплачувати податки з гуманітарної допомоги та декларувати цю допомогу.

Разом з тим, податкова наголошує, що тим громадянам, які виїхали за межі України, та получили в 2022 році благодійну допомогу від іноземних держав та іноземних компаній, іноземних благодійних організацій, річну Декларацію за 2022 рік треба подавати.

Ось що вказує податкова: "Фізичні особи – платники податків – резиденти України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, допомогу, отриману від іноземних держав та їх державних фондів, а також від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність, декларують як іноземні доходи, при цьому податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із таких сум не визначають та не сплачують. Тобто, зазначають лише отримання таких коштів як дохід без податку та збору".

Тут постає питання? Як перерахувати цю іноземну допомогу в гривню, щоб вказати в Декларації?

Щоб подати таку річну Декларацію до 1 травня 2023 року громадянам, які перебувають за кордоном треба скористатися електронним кабінетом платника податків, в який треба зайти за допомогю електронного ключа. Електронний ключ можна сгнерувати онлайн через Приватбанк, або получити ключ в ДПС.

З 01.01.2023 введено в дію нову форму податкової Декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929.

Залишились питання? Получити платну консультацію можливо, якщо Ви напишите Ваше запитання на емейл сайту: solist2@gmail.com Можливо отримати допомогу в генерації ключа та подачі річної Декларації онлайн.

Підтримати
інтернет-журнал Соліст
(Монобанка)

Підпишись на розсилку «Щоденник підприємця» нижче у формі підписки. Отримуй відповіді на свої питання стосовно діяльності підприємців на свій емейл.

Щоденник підприємця

Підпишись на розсилку "Щоденник підприємця. Україна."
Ви будете получати 2-3 рази в місяць на безоплатній основі новини, нові податкові консультації в сфері підприємництва в Україні. Без СПАМ.

Ваш email:
email рассылки Конфиденциальность гарантирована
email рассылки

24 лютого 2022 року російська держава почала нову фазу війни з Україною, почалось повномасштабне вторгнення російських військ на територію України, ракетні обстріли міст та інфраструктури України. Українська армія та український народ відстоюють свою незалежність та дають достойну відсіч агресору, знешкоджуючи його літаки, ракети, танки, артилерійські та реактивні системи, іншу техніку та живу силу противника.

Консультант Андрій Зацепін 07.02.2023 р.

Матеріали по темі

Показники прийнятого бюджету України на 2023 рік.

Підприємцям на єдиному податку, торгующих у селі, відминили РРО з 2022р.

Як підприємцю отримати Витяг із реєстру юридичних та фізичних осіб.

Нужно ли уплачивать налог от полученной материальной или денежной помощи в 2021 году.