Показники прийнятого бюджету України на 2023 рік.

Верховна Рада України

Верховна Рада України, працюючи в умовах воєнного стану, 3 листопада затвердила Державний бюджет України на 2023 рік. Володимир Зеленський підписав закон України № 2710-IX від 03.11.2022 р. «Про Державний бюджет України на 2023 рік» 23 листопада 2023 року.

Доходи бюджету на 2023 рік заплановані у сумі - 1 329 260,090 млн гривень, включаючи доходи загального та спеціального фонду бюджету. Видатки бюджету на 2023 рік - 2 580 676,611 млн гривень, включаючи видатки загального та спеціального фонду.

Граничний дефіціт бюджету на 2023 рік. становить 1 296 536,180 млн. гривень. Незважаючи на війну та бойові дії український уряд запланував на 2023 рік ріст ВВП - від 1%. Тому дефіцит бюджету планується перекривати за рахунок доходів бюджету та більшою частиною за рахунок міжнародної допомоги Україні.

Нагадаю, що на 2023 рік рада ЕС проголосувала за виділення Україні 18 млрд Євро, це по 1,5 млрд Євро помісячно на покриття расходів бюджету, США запланувало допомогу бюджету України на 2023 рік у сумі більше 40 млрд доларів, щоб українці вистояли в війні проти росії. Якщо порахувати цю фінансову допомогу за середнім курсом 1 к 37, то ця допомога сягатиме більше 2 трл. гривень.

До спеціального фонду Державного бюджету України серед інших надходжень згідно п. 8 ст.11 зараховуються кошти, отримані у зв’язку з виконанням Закону України "Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів".

Також одним із джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України є 70 відсотків надходжень від приватизації майна установ виконання покарань та слідчих ізоляторів, що належать до сфери управління Міністерства юстиції України та безпосередньо не забезпечують виконання встановлених для них законодавством завдань і функцій.

Ст. 29 закону передбачає створення у 2023 році фонду ліквідації наслідків збройної агресії у складі спеціального фонду Державного бюджету України з метою ліквідації наслідків (у тому числі гуманітарних, соціальних, економічних), спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Рішення про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії (з відкриттям у разі потреби нових бюджетних програм, включаючи трансферти місцевим бюджетам), як виняток з положень підпункту 1 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, приймаються Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

Ці кошти фонду ліквідації наслідків збройної агресії будуть спрямовуватись на будівництво грамадських будівель, відбудову комунікацій інфраструктурних об'єктів, придбання та будівництво нового житла для ВПО, які втратили житло за наслідком російської агресії. Також на закупівлю шкільних автобусів, спеціального транспорту для закладів охорони здоров’я та комунальних підприємств з благоустрою територій.

Ст. 23 Закону, як виняток на 2023 рік, перераспреділяє зарахування в бюджет податку на доходи - зараховується до загального фонду державного бюджету в розмірі 21 відсоток, до загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад - у розмірі 64 відсотки (крім території міст Києва та Севастополя).

Підтримати Україну

Стяг України

Законом № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлена мінімальна заробітна плата 6 700 гривень, у погодинному розмірі - 40,46 грн. Відповідно до закону мінімальна заробітна плата на 2023 рік збільшуватись не буде. Не буде збільшуватись на протязі 2023 року заробітна плата бюджетних працівників всіх рівнів.

Та п. 10 Прикінцевих положень закону про державний бюджет на 2023 рік встановлено, що Кабінету Міністрів України після припинення чи скасування воєнного стану в Україні опрацювати, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету та оцінювання обґрунтованості додаткової потреби у бюджетних коштах, питання щодо збільшення видатків для підвищення розмірів прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати на 2023 рік, освітньої субвенції, а також видатків для відновлення програм збереження української культурної та історичної спадщини.

Закон про Держбюджет 2023 передбачає зупинення дії Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для бухгалтерів усіх роботодавців це спрощує нарахування заробітної плати за місяць але для працівників це буде зниженням їх доходів від заробітної плати.

Законом про державний бюджет також встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб – 2 684 гривні. Це важливий показник для фінансистів, бухгалтерів, від якого розраховуються різні соціальні виплати, податки та збори.

Нагадаю, що єдиний податок для підприємців 1 групи розраховуються у відсотку до прожиткового мінімуму працездатних осіб. Це 6 -10 %, в залежності від виду діяльності підприємця. Такі підприємці в своєй більшості надають особисті послуги, наприклад, ремонт одягу, взуття, побутової техніки.
Для другої групи - до 20% від мінімальної заробітної плати. Ці ставки встановлюються місцевими радами кожного регіону. В цю групу входять підприємці, які торгують в магазинах, чи з лотків, маючи обмежену кількість найманих працівників.

Нагадаю також, що на період воєнного стану в Україні законом від 15.03.2022 р. № 2120-IX підприємцям 1 та 2 груп надали право не сплачувати єдиний податок з 1 квітня 2022р. Тобто, по бажанню, можливо сплачувати, якщо є кошти, а можливо не сплачувати. Ось таке позитивне рішення від влади на підтримку малого бізнеса в період війни.

Також цим законом № 2120-IX підприємці як на спрощеній, та і на загальній системі оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня на період дії воєнного стану, а також на цілих 12 місяців після закінчення війни!

Підприємці 3 групи єдиного податку сплачують 5% від всього доходу, якщо не є платниками ПДВ (податка на додану вартість), або 3% від доходу, якщо зареєстровані платниками ПДВ. Також підприємцям на 3 групі єдиного податку дали можливість на період воєнного стану сплачувати 2% податку від валового доходу.

24 лютого 2022 року російська держава почала нову фазу війни з Україною, почалось повномасштабне вторгнення російських військ на територію України, ракетні обстріли міст та інфраструктури України. Українська армія та український народ відстоюють свою незалежність та дають достойну відсіч агресору, знешкоджуючи його літаки, ракети, танки, артилерійські та реактивні системи, іншу техніку та живу силу противника.

Підпишись на розсилку «Щоденник підприємця» нижче у формі підписки. Отримуй відповіді на свої питання стосовно діяльності підприємців на свій емейл.

Матеріали по темі

Хто з громадян та підприємців не подає декларацію за 2022 рік.

2 грудня прийнят закон про Державний бюджет України на 2022р.

Підприємцям на єдиному податку, торгующих у селі, відминили РРО з 2022р.

Як підприємцю отримати Витяг із реєстру юридичних та фізичних осіб.

Как заполнить Декларацию и отчитаться за 2021 год предпринимателю на едином налоге.

Щоденник підприємця

Підпишись на розсилку "Щоденник підприємця. Україна."
Ви будете получати 2-3 рази в місяць на безоплатній основі новини, нові податкові консультації в сфері підприємництва в Україні. Без СПАМ.

Ваш email:
email рассылки Конфиденциальность гарантирована
email рассылки