Виктор Янукович направил ежегодное Послание Президента Украины к парламенту.
3 июля 2012г. Виктор Янукович направил очередное ежегодное Послание в парламент Украины о внутреннем и внешнем положении Украины. Виктор Янукович решил не выступать с ним перед депутатами Верховной Рады Украины, мотивируя это тем, что этот документ содержит 253 страницы и много важных разделов, в которых изложены основные направления развития Украины на ближайшее будущее.
Во Вступительном слове к Посланию Виктор Янукович и администрация Президента Украины подвели итоги проделанной работы в политической, экономической и социальной сферах с 2010г., обозначили причины торможения реформ.
«Головними з-поміж них виявилися інерція і спротив корумпованої бюрократії. Протиріччя між намірами державного політичного керівництва й інтересами бюрократичних груп, сформованих за регіональним і галузево-корпоративним принципами, набувають дедалі конфліктнішого характеру. Ці протиріччя створили сприятливий ґрунт для зміцнення ідеологічних позицій політичних партій і рухів, опозиційних до реформаторського курсу. Деструктивна діяльність цих сил знайшла втілення в численних політичних спекуляціях».
Основными направлениями развития и реформирования общества команда Виктора Януковича считает:
- привлечение общественности к выработке и реализации государственного курса через парламентские выборы 2012г.;
- подготовка и проведение Конституционной реформы;
- внесение изменений в работу органов местной власти под контролем общественности.
Далее Виктор Янукович отметил наиболее актуальной задачей 2012г. – реформирование национальной экономики и социальной системы, в частности увеличение экономического роста и повышение социальных стандартов в государстве.
«У контексті перебудови соціально-економічної сфери першочергового значення набувають подальша структурна трансформація національної економіки, підвищення її конкурентоспроможності та стійкості до спадів світової кон’юнктури. Це передусім передбачає сприяння розвитку підприємництва. Створення вільного середовища для розкриття підприємницького потенціалу суспільства, лібералізація і дерегуляція підприємницької діяльності мають залишатися стрижнем економічних реформ».
«На часі вироблення нових підходів до промислової політики, прискорений розвиток реального сектору економіки. В їх основу має бути закладено мету забезпечити модернізацію і технологічне оновлення цьо¬го сектору. Зростання інвестиційної та інноваційної активності бізнесу, впровадження енергозберігаючих технологій – єдино можливий шлях до підвищення якості економічного зростання.
Потребують прискорення і реформи в аграрному секторі. Уже цього року до зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення необхідно забезпечити створення й повноцінне функціонування механізмів захисту інтересів сільгоспвиробників і продовольчої безпеки країни в цілому».
«Основними принципами соціальних реформ мають стати такі: гарантії надання адекватної держав¬ної допомоги тим, хто цього дійсно потребує, раціональні соціальні видат¬ки й висока якість соціальних послуг, що надаються громадянам з боку держави».
Далее Президент Украины во вступительном слове определил задания в новой гуманитарной политике государства, где основной задачей должно стать духовное оздоровление общества.
Во внешней политике основными задачами текущего года должны стать участие Украины в международной системе обеспечения безопасности, партнерство и сотрудничество с международными объединениями.
В самом Послании Виктор Янукович сначала дал характеристику экономическому росту экономики в 2011г, в сравнении с 2009 - 2010гг. Сделан детальный анализ роста ВВП по отраслям экономики, причины роста или снижения экономических показателей.
Дана характеристика и причины низкой инфляции за 2011г.
При уменьшении экономической активности в мире и внутреннего потребления в Украине низкая инфляция является больше признаком рецессии экономики, чем стабилизирующим фактором – отмечается в Послании.
В валютной политике, поддержании стабильности грн по отношению к мировым валютам, при негативном сальдо платежного баланса (-4,2 млрд долл) во втором полугодии 2011г., увеличения спроса населения на покупку валюты в сентябре, НБУ Украины сдерживал девальвацию гривны административными методами.
«Необхідність підтримання курсу гривні в умовах непевної ситуації на валютному ринку та дефіциту зведеного платіжного балансу не дозволила НБУ наростити міжнародні резерви за підсумками року. Вони зменшилися з 34,58 млрд дол. США на 31.12.2010 р. до 31,8 млрд дол. США на 31.12.2011 р.».
«За червень-грудень сальдо валют¬них інтервенцій Національного банку в 2011 р. було від’ємним і становило 5,4 млрд дол. США. Усього за 2011 р. від’ємне сальдо валютних інтервенцій НБУ становило 4,0 млрд дол. США».
«Загальний обсяг депозитів протягом 2011 р. збільшився на 17,6 % до 486,8 млрд грн, що було забезпечено переважно за рахунок зростання депо¬зитних вкладів у іноземній валюті. Їх загальний обсяг протягом цього періо-ду збільшився на 18,5 %, у національній валюті – на 17,0 %».
«Позитивні темпи кредитування економіки: за 2011 р. обсяг гривневих кредитів, наданих юридичним особам, зріс на 19,1 %, фізичним – на 34,2 %».
А вот в суммарном выражении банки больше кредитовали посредников: торговлю, услуги, лизинг – 52,2%, чем промышленность и производство – 26,9%! В 2011, по сравнению с 2010г. кредитование промышленности уменьшилось на 2,5 в. п.
Далее в Послании Президента Украины дается анализ выполнения бюджета 2011г. по доходам и расходам государства. Отмечается рост доходов бюджета в 2011г. на 30,7%.
« У 2011 р. до державного бюджету України було мобілізовано 314,6 млрд грн, що на 74 млрд грн (на 30,7 %) більше, ніж за аналогічний період 2010 р.».
«Водночас касові видатки державного бюджету України у 2011 р. становили 333,5 млрд грн, що лише на 9,8 % (29,9 млрд грн) більше, ніж попереднього року.
Завдяки цьому дефіцит держбюджету в 2011 р. становив 23,6 млрд грн, або близько 1,8 % ВВП, що в 2,7 разу менше, ніж торік. Це дозволило пере¬ламати негативну тенденцію нарощування державного боргу, при цьому його співвідношення з ВВП зменшилося з 29,9 до 27 % ВВП».
«Водночас, попри підвищення ефективності бюджетної політики, в 2011 р. була зафіксована низка негативних тенденцій:
а) невиконання видаткової частини державного бюджету. Законом Украї¬ни «Про Державний бюджет України на 2011 рік» були передбачені видатки у розмірі 342,7 млрд грн, проте за підсумками року касові видатки становили 333,4 млрд грн. Таким чином, недофінансованими залишилися видатки в розмірі 9,3 млрд грн. Між тим захищені статті бюджету протягом року фінансу¬валися безперебійно;
б) збереження розбалансованості між доходами та видатками бюджету. Більшість розвинених країн світу вже досягли позитивного первинного саль¬до державного бюджету, а дефіцит бюджету спрямований на обслуговування боргових зобов’язань, за рахунок яких фінансувалися антикризові програми. Натомість номінальний показник первинного сальдо доходів і видатків бю¬джету України в 2011 р. становив –0,5 млрд грн;
в) збереження високих обсягів боргових залучень. Державні запозичення до державного бюджету в 2011 р. були здійснені в обсязі 80,7 млрд грн, що в 1,8 разу більше, ніж обсяг погашення основної суми боргу».
Успехи в доходной части бюджета 2011г. команда Виктора Януковича обосновывает успешной налоговой и ПЕНСИОННОЙ реформой!!
«Зростання податкових надходжень до зведеного бюджету, окрім макро¬економічних чинників (зростання податкової бази завдяки економічному зростанню), було обумовлене також новаціями податкової реформи, зокрема:
- підвищенням ставок окремих податків (ренти за видобування газу, нафти і газового конденсату, акцизного податку, плати за землю);
- упорядкуванням сфери відшкодування ПДВ;
- перекриттям схем звуження бази оподаткування податку на прибуток;
- активізацією боротьби з ухилянням від сплати податків».
Отмечаются положительные моменты принятия Налогового кодекса: снижение к 2014г. ставки НДС и налога на прибыль, налоговые каникулы, снижение количества налогов и сборов, принятие упрощенной системы налогообложения.
Команда Президента Януковича также считает, что позитивные изменения произошли в пенсионной системе!
"Зокрема, у межах пенсійної реформи відбулися позитивні зрушення щодо зменшення навантаження на роботодавців, що, безумовно, має поліпшити сприятливість вітчизняного бізнес-середовища. Законом України 32 Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2012 році".
«Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної сис¬теми» передбачено, що після досягнення збалансованості Пенсійного фонду України стартує другий етап реформи, що включає запровадження Нако¬пичувального пенсійного фонду. Внески до останнього будуть покладені на працівників і підлягатимуть спрямуванню до Накопичувального пенсійного фонду. Паралельно на відповідний відсоток зменшується розмір внеску до Пенсійного фонду з боку роботодавців, у підсумку він зменшиться з 33,2 до 26,2 %. Такий показник відповідатиме середньому навантаженню на фонд оплати праці для роботодавців у країнах ЄС».
В социальной сфере.
«Уряд проводить політику, спрямовану на підвищення розмірів ос-новних соціальних стандартів і гарантій, заробітної плати, пенсій і соціальних допомог тощо. Затверджено Державну цільову програму з подолання та запобігання бідності на період до 2015 р.».
«Протягом 2011 р. субсидію отримували 2 млн 17 тис. сімей (95,1 % з тих, які звернулися за ними), а це на 14,1 % перевищує аналогічний показник 2010 р. Було надано субсидій на загальну суму 318 млн грн, тобто на 80,6 млн грн (на 33,95 %) більше, ніж у 2010 році».
В сфере охраны здоровья в Послании Президента отмечаются пилотные проекты в реформировании системы охраны здоровья в Винницкой, Днепропетровской, Донецкой обл. и г. Киева, опыт которых будет использован на всей территории Украины.
«Міністерством охорони здоров’я затверджено План заходів щодо виконання Концепції розвитку фармацевтичного сектору сфери охорони здоров’я України на 2011–2020 рр., визначено номенклатури заку¬півель ліків з урахуванням реальних потреб регіонів у медикаментах. При цьому одним із суттєвих здобутків цьогорічних тендерних закупівель стало те, що в 2011 р. у торгах взяло участь 11 українських фармацевтичних компаній, що відображає політику Уряду країни в напрямі імпортозаміщення лікарських засобів».
Отмечается строительство региональных перинатальных центров.
Ничего не говорится об увеличении финансирования охраны здоровья украинцев, увеличении государственной помощи больным сахарным диабетом, туберкулёзом, онкобольным, а также о введении государственного медицинского страхования.
В сфере жилищного строительства.
«Пріоритетним напрямом житлової політики держави є сприяння вирі¬шенню житлових проблем молоді. У 2011 р. Фонд сприяння молодіжному будівництву надав 291 пільговий житловий кредит за рахунок усіх джерел фінансування на суму 95 млн грн. За 9 місяців 2011 р. введено в експлуатацію 11 будинків. Загальна кількість квартир – 658, площа введеного в експлуата¬цію житла для молоді становить близько 56 тис. м2.».
Отмечается снижение официального уровня безработицы в 2011г.
«Рівень зайнятості населення у середньому по Україні зріс до 59 %. Безробіття скоротилося до 8,6 % еконо¬мічно активного населення, порівняно з 8,8 % у 2010 р. та 9,6 % у 2009 р.».
Отдельный раздел Послания Президента Януковича посвящен аграриям.
Отмечается хороший урожай 2011г. Виктор Янукович выступает за введение рынка земли. В Послании даются тезисы в пользу введения продаж земель сельскохозяйственного назначения, автоматизации ведения кадастра земель, о необходимости размежевания государственных и коммунальных земель.
«Політика підтримки аграрного сектору орієнтована переважно на велико¬товарне виробництво, в той час як заходи щодо соціального та екологічного розвитку села мають вибірковий, епізодичний характер. При зміцненні позиції агрохолдингів триває обезземелення селян, спостерігається перетік сільського ринку праці у неформальний сектор економіки. Надто повільно вирішується проблема зайнятості й бідності на селі».
В сфере взаимоотношений бизнеса и власти.
«Сприяння розвитку національного підприємництва, в т. ч. малого та середнього, є стрижнем економічних реформ. Поліпшення бізнес-клімату стимулюватиме економічне зростання у малому та середньому підприємни¬цтві, активуватиме створення робочих місць, буде позитивним чинником за¬лучення внутрішніх і зовнішніх інвестицій. Головними пріоритетами реформ є забезпечення захисту й реалізації прав власності, посилення конкуренції, дерегуляція і поступове приведення регуляторних норм у відповідність до кращої європейської практики».
Президент Украины отмечает проделанную работу в сфере дерегуляции бизнеса, отмене лицензирования на многие виды деятельности, введение единых окон регистрации бизнеса, отмену разрешения на изготовления печатей, штампов, принятия закона по упрощенной системе налогообложения, декриминализацию экономических преступлений.
Также отмечается недостаточную работу по дерегуляции в отмене лицензирования, указывается на недопустимость административного давления на бизнес в уплате налогов, на сокращения числа предпринимателей в 2010-2011гг.
В.Янукович говорит о высокой тенизации экономики Украины.
«За даними міжнародних експертів, Україна входить до двадцятки країн-«лідерів» з найбільшим обсягом відпливу тіньо¬вого капіталу з країни (майже 9 млрд дол. США за рік)».
«Завдання влади щодо детінізації економічних відносин полягає, з одного боку, у розвитку стимулів для перебування бізнесу в легальній економіці та залученні тіньових капіталів некримінального походження в легальний сектор, а з іншого – у створенні умов, за яких тіньова економічна діяльність стає надто ризикованою та коштовною».
«Зважаючи на зазначені ризики для реалізації Програми економічних реформ, стратегічними пріоритетами де¬тінізації економіки слід вважати детінізацію фінансових потоків земельних відносин та легалізацію ринку праці».
В Послании Президента Украины парламенту в 2012г. более 200 страниц. Нет смысла пересказывать Вам все страницы, Вы можете скачать себе этот документ с сайта Президента Украины и внимательно его изучить.
Подведя итоги 2011г, Виктор Янукович и его команда экспертов устанавливают цели и задачи нынешней власти на текущий год и последующие.
Исследуются тенденции мировой экономики и основные риски для украинской экономики. Рассматривается структура экспорта и импорта Украины, задачи для ликвидации негативного сальдо во внешнеэкономической деятельности, поиска новых рынков сбыта.
Рассматриваются задания от власти по валютно-финансовой стабильности.
Развитие новых отраслей экономики Украины.
«Джерела зростання, що базуються на інтенсивному нарощуванні низькотехнологічного і сировинного експорту в умовах заниженого обмінного курсу гривні, за рахунок дешевої робочої сили та економії на розвитку соціальної сфери на сьогодні фактично вичерпані».
«Висока енергоємність економіки, нераціональне енергоспоживання під час виробничих процесів знижують конкурентоспроможність продукції, створюють навантаження на зовнішньоторговельний баланс і посилюють енергетичну, економічну та політичну залежність України. Вона посилює ризики, пов’язані з підвищенням світових цін на нафту й подальшу трансформацію у зростання ціни на інші енергоносії, у т. ч. природний газ. Це створює загрозу стійкості економічного зростання, оскільки матиме пролон¬гований вплив на формування цін виробників, передусім основних галузей промисловості – металургійної та хімічної».
Поліпшення бізнес-клімату є одним із ключів до розкриття підприємницького потенціалу України, досягнення більш високої конкурентоспроможності та підвищення соціальних стандартів.
Основними пріоритетами реформ на 2012-2013 рр. є забезпечення захисту та реалізації прав власності, дотримання правил конкуренції, дерегуляція, скасування недієвих і витратних дозвільних процедур і процедур нагляду й контролю. Крім адміністративних чинників, що забезпечують зменшення регуляторного тягаря, важливим є також забезпечення сприятливості, стабільності та прогнозованості економіко-правового та макроекономічного середовища в країні.
В послании исследуются причины уменьшения инвестиций в Украину, предлагаются направления их развития.
Указываются приоритеты и задания бюджетной политики на 2012г. и 2013г.
«У 2012 р. основними завданнями бюджетно-податкової політики залишаються: 1) оздоровлення системи державних фінансів; 2) стимулювання економічної активності».
"Враховуючи наявність значних ризиків для динаміки економічного зростан¬ня України, Урядом на 2012 р. закладено досить стриману динаміку видатків бюджетних показників. Зростання доходів державного бюджету в 2012 р. заплановано на рівні 5,8 % (на 18,2 млрд грн – до 332,8 млрд грн) проти аналогічного показника 2011 р., видатків – на 7,4 % (на 24,6 млрд грн – до 358,0 млрд грн). Дефіцит державного бюджету має скоротитися до 1,68 % ВВП.
Зниження дефіциту бюджету дозволить продовжити політику зменшення рівня загального державного боргу (прямий і гарантований державний борг).
Має бути законодавчо закріплено принцип збалансованості позабюджетних фондів і природних монополій. Проблеми таких структур, як Пенсійний фонд України, НАК «Нафтогаз України», Укрзалізниця мають вирішуватися завдяки оптимізації та реформуванню відповідно пенсійної системи, газового ринку та ринку залізничних перевезень, а не за рахунок коштів платників податків".
Земельная реформа и развитие аграрного производства.
«Заходи щодо запровадження регульованого ринку земель сільськогос¬подарського призначення слід розпочинати першочергово та невідкладно. Вони мають забезпечувати орієнтацію земельного ринку насамперед на реа-лізацію економічних інтересів селян; поступовість включення приватних сільськогосподарських угідь у ринковий обіг; диференційований підхід до соціальних груп суб’єктів земельного ринку, до їх участі в укладанні угод щодо купівлі-продажу землі; чітке державне регулювання ринку землі, створення системи цінових і податкових важелів впливу держави на ринковий обіг землі; першочерговість формування інструментів державної політики з регулювання ефективності та напрямів використання сільськогосподарських земель».
Реформирование социальной сферы и социальное развитие в Украине.
Отмечаются низкая заработная плата в Украине по сравнению со странами ЕС, недостатки в пенсионной реформе, в развитии сферы здравоохранения, неэффективной жилищной политике.
Рассматриваются инстументы региональной политики и реализация потенциала регионального развития.
Актуальные проблемы развития политической системы Украины, использования опыта стран ЕС.
«Використання досвіду країн – членів Євросоюзу, запровадження європейських стандартів дотримання верховенства права, прав людини та розвиток дієвої ринкової економіки має на меті підвищення якості життя в Україні. З огляду на це державна політика України базується на зазначених вище критеріях членства в ЄС, у т. ч. щодо підвищення прозорості, відкритості та публічності в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування».
Административная реформа, децинтрализация власти и развитие местного самоуправления, развитие гражданского общества. Отмечается важность выборов 2012г. в развитии парламентаризма в стране.
Рассматриваются цели и задачи Конституционной Ассамблеи в Украине по обновлению Конституции Украины, цели правовой реформы в Украине, реформирования системы криминальной юстиции.
Отдельный раздел Послания Президента Украины посвящен гуманитарным вопросам и национальным приоритетам в Украине, в частности, реформированию системы образования.
Рассматриваются цели и задачи культурной политики в Украине.
Ставятся задачи по дальнейшему интегрированию Украины в пространство ЕС, подписания соглашения об ассоциации с ЕС, сотрудничеству с международными организациями и развитыми странами мира, в рамках СНГ.
«Послідовна й ефективна імплементація механізмів Угоди про асоціацію має створити міцний базис для подальшого стійкого політичного й економічного розвитку нашої держави, закласти основу стратегії реформування всіх основних сфер і впровадження європейських стандартів за для підвищення якості життя в Україні».
Исследуются проблемы внутренней энергетической и экологической безопасности.
«Започаткований ще у 2010 р. переговорний процес щодо приведення умов постачання російського природного газу в Україну у відповідність до положень Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Російською Федерацією, незважаючи на певне зближення позицій сторін, на сьогодні не дозволив усунути принципові розходження у підходах до вирішення зазначеної проблеми.
Значні перспективні ризики для економіки України спричинені політикою реалізації обхідних маршрутів транспортування природного газу, яка не спирається на положення Європейської енергетичної хартії, суперечить принципам Спільної заяви саміту Східного партнерства (7 травня 2009 р., Прага) і не враховує більш високу економічну ефективність використання української газотранспортної системи та інвестування у проекти розши¬рення її потужності».
Задачи государства в сфере обороны и безопасности.
«У внутрішній сфері основним завданням оборонної політики України залишається вдосконалення воєнних інститутів держави, насамперед реформування і розвиток Збройних сил, приведення їх завдань, організаційної структури та чисельності у відповідність до нових воєнних загроз з урахуванням ресурсних можливостей держави».
Ежегодное Послание Президента Украины в 2012 году – объёмный, серьёзный документ на основе которого будут приняты многие законодательные акты Украины.
Но наряду с задачами, изложенными в этом документе, должна быть политическая воля высших руководителей государства в реализации предложенных реформ в Украине, в построении демократического социально-справедливого государства, стимулирования бизнеса и предпринимательства в Украине путем дальнейшего реформирования налоговой системы, снижения налогового давления на фонд заработной платы, выведения её из теневого сектора экономики, снижения уровня корупции.
Обзор подготовил Андрей Зацепин. 7.08.2012г.
Вернуться на главную
|