интернет-журнал Солист

Solist

інтернет - журнал
березень 2021р.

Пользовательского поиска


Украинская Баннерная Сеть

Актори Роман Черкашин та Юля Фоміна - Ромео і Джульєтта з театру Леся Курбаса.

Нещодавно українська кінорежисерка Варвара Филипчук розмістила на YouTube відеозапис круглого столу 2018 року з Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, що був присвячений спогадам про акторів-Березільців – Романа Черкашина та Юлію Фоміну. Зустріч отримала назву –  «Роман Черкашин – учень Леся Курбаса», а її запис став важливим доповненням мемуарів Романа та Юлії “Ми – березільці”, які були надруковані харківським видавництвом “Акта” у 2008 році. 

Актори театру Курбаса Роман Черкашин та Юля Фоміна

Поява у світовій мережі відео «Роман Черкашин – учень Леся Курбаса» напередодні дня народження актора (адже 16 березня йому виповнюється 115 років) – надзвичайно цінний здобуток для культурної спадщини нашої країни. Запис круглого столу, як архівний документ є історичним свідченням, що відновлює пам'ять про видатних постатей експериментального українського театру через спогади наших сучасників.

Якщо ви переглянете відеозапис   (https://www.youtube.com/watch?v=ETwfz9GlZPA), то долучитесь до щирої бесіди, що нагадує теплий сімейний вечір. За одним спільним столом (дійсно круглим) зібралися люди по-справжньому близькі до головних героїв розмови – хтось по життєвому шляху, а хтось по духу чи покликанню. В центрі столу – донька акторів Черкашина та Фоміної Марина Романівна Черкашина-Губаренко – доктор мистецтвознавства, професорка, знавець музичного театру, засновниця Київського Вагнерівського товариства. Праворуч від неї – Кіра Миколаївна Пітоєва-Лідер – наукова співробітниця Музею Булгакова у Києві, дружина славетного київського сценографа Данила Лідера та друг сім’ї Черкашиних. А ліворуч – Васильєв Сергій Геннадійович – відомий театрознавець і учень Романа Олексійовича. Ще один колишній студент Черкашина за столом – це Захаревич Михайло Васильович – генеральний директор театру імені Івана Франка. Замикає ж коло причетних – Ірина Олександрівна Мелешкіна – заступниця з наукової роботи Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, експерт з питань театрального авангарду, авторка книги “Мандрівні зорі в Україні. Сторінки історії єврейського театру”. 

Роман Олексійович, як актор і як режисер, присвятив театру 25 років свого життя. Серед перших робіт в “Березолі” він зіграв ролі Гусака у виставі “Диктатура” (реж. – Л. Курбас, худ. – В. Меллер, 1930), мільйонера Форда у "Народженні Велетня" (текст творчого колективу, реж. – Л.Курбас, 1931), моряка Жана у “Невідомих Солдатах” Л. Первомайського (реж. – В. Скляренко, 1931), учителя Калиновича у виставі "Хазяїн" І.Карпенка-Карого (реж. В.Скляренко, 1932) та інші. 

В розмові про Романа Черкашина кожен з учасників бесіди говорить про його нерозривну духовну єдність з дружиною – Юлією. Вони дійсно сприймалися як унікальне подружжя – в любові один до одного прожили пліч о пліч 66 років, і називали себе Ромео і Джульєттою, влучно використавши збіг власних імен з іменами трагедії Шекспіра. Юля Гаврилівна була музою та найкращим другом Романа Олексійовича, енергійною та веселою, доброю і відкритою. Вона була поруч і в щасливі, і в найскладніші періоди життя свого чоловіка. Її тепло та щирість зігрівали усіх. Акторка зіграла понад 120 ролей, серед яких Варвара в “Грозі” О. Островського, Єлизавета Достигаєва у виставі М. Горького “Єгор Буличов”.

Донька Романа та Юлії – Марина Черкашина-Губаренко під час зустрічі згадала чимало веселих оповідок з сімейної хроніки. Вона підкреслила покликання своїх батьків як послідовників Леся Курбаса словами: «Мабуть так Господь розпорядився - дав їм довге життя, щоб вони були носіями пам'яті. Щоб те, що було пов'язане з Курбасом вони передали наступним поколінням. Вони так свою місію і бачили, в цьому …».

Сергій Васильєв у розповідях про свого вчителя – Романа Олексійовича, підкреслює його тонкий інтелектуальний гумор, безмежну жагу до життя та невтомну працьовитість. Він називає наставника людиною «дивовижної внутрішньої дисципліни і волі до життя», еталоном «вчинку та дії». А Михайло Захаревич згадує про Черкашина як про «людину неземну», справді величну, стриману та інтелігентну, яка всім своїм єством впливала на студентів і надихала їх ставати кращими. Викладав Роман Олексійович у Харківському інституті мистецтв, проте, як влучно зауважує Ірина Мелешкіна, він був не просто «вчитель виразного читання, але насправді вчитель виразного життя». 

На вечорі спогадів була нагода послухати аудіо-запис і зрозуміти, як декламував вірші актор театру Курбаса Роман Черкашин, почути глибокий голос та манеру виконання. У його прочитанні прозвучала  «Незнайомка» Олександра Блока – улюбленого поета Романа Олексійовича та Юлії Гаврилівни. Також був представлений фрагмент з телепередачі «За що і як загинув Лесь Курбас» (1990), де Роман Черкашин, поруч з яким сидить його дружина, розповідає про звільнення Курбаса з театру “Березіль”.

Кіра Пітоєва – одна із унікальних свідків, що особисто знайома з п’ятьма поколіннями родини Черкашиних, під час круглого столу справедливо зауважила: «Я взагалі обожнюю професію музейника за те, що історія дістається не із книг, а від живих людей. Коли ти можеш порівняти інтонацію, зовнішність, співставити певні факти – тобто те, що залишається на душі, а не тільки в голові». Саме це найцінніше і подарував глядачам вечір пам’яті. Він не тільки розкрив надзвичайні сюжети з життя двох визначних акторів-Березільців, але через детальні спогади та збережені відео- й аудіофайли дав змогу відчути їх як особистостей – світлих, харизматичних та неймовірно талановитих. Хоча по правді не двох осіб, а трьох, адже Лесь Курбас і його театр були орієнтиром, віссю в тих розмовах, так само як це було і в житті Романа та Юлії.

 

Підготувала матеріал Носаченко Наталія.

Переглянути інші матеріали

Олег Скрипка Two Colors Олег Скрипка удивил всех англоязычной кавер версией "Two Colors" знаменитой песни "Два кольори".

кіно Скажене весілля 3 25 лютого - прем'єра нової української комедії "Скажене весілля 3".

7 сезон Танці з зірками 2020 29 ноября состоялся финал 7 сезона "Танці з зірками" на телеканале 1+1.

Кто обязан применять РРО в 2021 году.

Вернуться на главную

Rambler's Top100

Solist2.com.ua 2009-2021р. Реклама на сайті
©використання і копіювання матеріалів сайту дозволяється при наявності прямого посилання на сайт і вказівки автора матеріалу.
Електронна адреса сайту: solist2@gmail.com