Зміни в сплаті єдиного податку підприємцями з 1 серпня 2023 року.

З 1 серпня 2023 року вступив в дію Закон України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219). Підписаний Президентом В. Зеленським 26.07.2023р. Законопроект №8401 від 31.01.2023 вже довгий час був на узгодженні між законодавцями та бізнесом в Україні. Ставка єдиного податку в 2% по оцінкам експертів та статистиці бюджету не привела до покращення сплати податків в Україні. Потрібні були зміни для 3 групи єдиного податку.

Зміни також торкнулись підприємців на єдиному податку 1 та 2 групи. Що змінилось у зв'язку з прийняттям Закону № 3219?

Підприємці на 1 та 2 групі єдиного податку з 1 серпня 2023 року тепер будуть знову зобов'язані зплачувати помісячно єдиний податок. Звільняються від сплати єдиного податку лиш ті підприємці 1 та 2 груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації. Вони можуть не сплачувати єдиний податок до останього дня місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

Якщо підприємець змінив податкову адресу на іншу - на вільну територію України, то норми цього пункту не застосовуються.

Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

За період з 1 квітня 2022р. по 31 липня 2023р. підприємцям 1,2 групи, які не сплачували єдиний податок нарахування цього податку в електронному кабінеті скасовуються. Якщо за цей період такий підприємець все ж сплачував єдиний податок, то він був зобов'язаний подати Декларацію за 2022 рік.

Ті підприємці спрощенці, які були на особливій ставці 2% від доходу автоматично переходять на застосовування системи оподаткування (на відповідну ставку та групу єдиного податку або на загальну систему оподаткування), на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування (відповідно до абзацу першого підпункту 9-1.1 пункту 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали спрощену систему з особливостями оподаткування в 2%, автоматично будуть переведені на застосування єдиного податку третьої групи із ставкою у розмірі 5% від доходу.

Суб'єкти господарювання, які у 2023 році використовували спрощену систему з особливостями оподаткування та втратили право або самостійно відмовилися від її використання та були переведені на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, мають право у 2023 році повторно здійснити перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (тобто до 15 вересня) та за умови дотримання вимог глави 1 розділу XIV Податкового Кодексу.

Підтримати Україну

Стяг України

При цьому, платники податків, які станом на 1 серпня 2023 року не зареєстровані платниками податку на додану вартість, мають право до 1 вересня 2023 року подати заяву про перехід на застосування єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків. Такі суб'єкти господарювання вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків з 1 серпня 2023 року за умови зазначення в рядку 5.1 заяви дати переходу з 1 серпня 2023 року (Підпункт 9-1.4.4 підпункту 9-1.4 пункту 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Треба також відмітити, що підприємцям, які повертаються на ставку 5% третьої групи треба до 1 вересня 2023 року виконати вимоги щодо приведення здійснюваних видів господарської діяльності у відповідність до видів діяльності, дозволених пунктами 291.5 та 291.5-1 статті 291 Податкового Кодексу.

Які зміни в пільгах по сплаті ЄСВ Законом № 3219 для підприємців?

Можливість не сплачувати ЄСВ для підприємців збережена. Це було прийнято депутатами ще законом від 15.03.2022 р. № 2120-IX, який підписан та вступив в дію з 17 березня 2022р.

Разом з тим, страховий стаж таким підприємцям за період не сплати ЄСВ нарахований не буде.

З 1.08.2023 року податкова знову має право нараховувати пеню та штрафні санкції з ЄСВ за порушення до 1 березня 2022 року та з 1 серпня 2023 року.

Такі зміни в єдиному податку для підпрємців прийнято законом №3219.

Залишились питання? Получити платну консультацію можливо, якщо Ви напишите Ваше запитання на емейл сайту: solist2@gmail.com

Підтримати
інтернет-журнал Соліст
(Монобанка)

Підпишись на розсилку «Щоденник підприємця» нижче у формі підписки. Отримуй відповіді на свої питання стосовно діяльності підприємців на свій емейл.

Щоденник підприємця

Підпишись на розсилку "Щоденник підприємця. Україна."
Ви будете получати 2-3 рази в місяць на безоплатній основі новини, нові податкові консультації в сфері підприємництва в Україні. Без СПАМ.

Ваш email:
email рассылки Конфиденциальность гарантирована
email рассылки

24 лютого 2022 року російська держава почала нову фазу війни з Україною, почалось повномасштабне вторгнення російських військ на територію України, ракетні обстріли міст та інфраструктури України. Українська армія та український народ відстоюють свою незалежність та дають достойну відсіч агресору, знешкоджуючи його літаки, ракети, танки, артилерійські та реактивні системи, іншу техніку та живу силу противника. Україну та її громадян підтримує весь цивілізований та демократичний світ!

Консультант Андрій Зацепін 08.08.2023 р.

Матеріали по темі

Хто з громадян та підприємців не подає декларацію за 2022 рік.

Показники прийнятого бюджету України на 2023 рік.

Підприємцям на єдиному податку, торгующих у селі, відминили РРО з 2022р.

Як підприємцю отримати Витяг із реєстру юридичних та фізичних осіб.