Яку допомогу потребує ВПО від держави.

За рік повномасштабного вторгнення в Україну російської армії та її найманців з регіонів, де відбуваються активні бойові дії, виїхало багато мешканців. Ці громадяни здобули статус внутрішньо-переміщеної особи (ВПО) в Україні.

За статистикою їх тільки офіційно — більше 4,8 мільйонів!

Важливо для держави таку велику численність громадян, змінивших місце проживання (ВПО), соціалізувати. Тобто, щоб люди знайшли нове житло, знайшли собі роботу або розпочали підприємницьку діяльність на новому місці, були залучені до культурного та соціального життя в новому регіоні. Багато чоловіків з тимчасових переселенців пішли захищати державу. Їх дружинам, дітям також потрібна увага суспільства, увага нової громади.

Одним із аргументів тих громадян, хто залишається жити в містах, селах, де ведуться бойові дії, які виживають та ночують у підвалах разом зі своїми дітьми, є їх страх, що неможливо вижити на новому місці за 2-3 тисячи допомоги від держави.

Це хибне мислення, бо виїхавшим допомогають громадянські волонтерські центри знайти тимчасове, навіть безкоштовне житло, доомогають одягом, продуктами, гігієнічеими наборами.

Але що може ще зробити держава для соціалізації ВПО?

Пропозиції:

1. Міністерству соцполітики обговорити з мінфіном можливість при реєєстрації ВПО та одномоментно в Центрі Занятості надавати одноразову місячну допомогу у суммі, наприклад, мінімальної зарплати на одну працездатну особу, та одноразову допомогу — на дитину. Така одноразова допомога при реєстрації надасть можливість виїхавшій сім'ї облаштуватись на новому місці та спокійно зайнятись пошуком роботи через ЦЗ та пошуком тимчасового житла. Напрацювати та надати пропозицію до змін в Постанову Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 по реєстрації ВПО.

2. Ввести електронний обіг документами, їнформацією між місцями реєстрації ВПО: ЦНАП, селищні ради, Управління соцзахисту та Центрами занятості населення. Тобто, при реєстрації ВПО працівник повинен запитати, чи є у Вас робота? Якщо її нема, то одразу заповнюється форма заяви для реєстрації в Центрі занятості. Відправляється в електронному вигляді. Копії різних документів (трудової) можливо направити в ЦЗ пізніше. Якщо переїхавший є підприємцем, то подається Заява (Повідомлення) в податкову, в ПФ, для перереїстрації, роботи та сплати податків по новому місту проживання. (Якщо люди поїдуть далі, то надати їм можливість зробити ці електронні Заяви ще раз по новому місту проживання.)

Підтримати Україну

Стяг України

3. Центрам занятості населення виділяти квоту з горячих вакансій для ВПО, інтенсивно допомогати їм знайти роботу. Заохочувати таких громадян до перекваліфікації, до громадських робіт, до роботи на військово-промислових підприємствах, можливо вахтовим способом.

4. В місцях реєстації ВПО мати розпечатані пропозиції вакансій по цьому регіону, місту, а також список волонтерських центрів, їх телефони, які допомогають з пошуком тимчасового житла, у тому числі безкоштовного, які також допомогають безкоштовними продуктовими наборами та іншим необідним для виїхавших громадян.

Така електронна взаємодія між місцевими органами влади та ЦЗ, податковою, ПФ, волонтерськими центрами надасть можливість прибувшим на нове місце громадянам мати більшу підтримку від держави, скоріше знайти собі нове житло та роботу, соціалізуватись, бути корисними та працювати для свого добробуту та на відновлення України.

Андрій Зацепін 14.04.2023р.

ps. Данна пропозиція направлена на початку квітня через форму коментарів до сторінки в Фейсбуці Міністерства соціальної політіики та Міністерство цифровізації України. Відповіді на коментар немає.

Корисна інформація та стаття? Підтримайте автора та сайт - інтернет-журнал Соліст.

Підтримати
інтернет-журнал Соліст
(Монобанка)

Матеріали по темі

Хто з громадян та підприємців не подає декларацію за 2022 рік.

Терміни подачи рокової звітності для ФОП.

Показники прийнятого бюджету України на 2023 рік.

Підприємцям на єдиному податку, торгующих у селі, відминили РРО з 2022р.

Як підприємцю отримати Витяг із реєстру юридичних та фізичних осіб.